Teraz už vieš, ako začať pri hľadaní práce v zahraničí ako au-pair, aj čo napísať do prvej správy budúcej rodine. Však? Tak sa pozrime na to, čo ťa čaká ďalej!

Pred konečným výberom tvojej budúcej rodiny ťa čaká viacero “pohovorov” s rozličnými rodinami. Samozrejme že tu je aj možnosť absolvovania iba jedného pohovoru. Povedzme si však pravdu, nestáva sa často aby hneď prvá rodina bola skvelá zhoda.

Je prirodzené, že budeš nervózna a tak celkovo nebudeš vedieť, čo vlastne máš robiť. Nevravím to, aby som ťa vystresovala. Presne naopak! Také pocity majú všetci a aj rodiny to veľmi dobre vedia (veľa z nich má dlhoročné skúsenosti s hľadaním au-pair). Budú to oni, kto bude viesť debatu.

Nemáš sa čoho báť. Pohovory sú ako palacinky… nie je hanba pokaziť prvý!

Základné informácie

V tejto časti sa nemáš čo pýtať, väčšinou sú to veci, ktoré už vieš z ich profilu. Rodina rozpráva sama od seba, no pre predstavu mali by to byť informácie v zmysle:

Vek a pohlavie detí, či sú úplná rodina. Ako bývajú (dedina/mesto , byt/dom , so starými rodičmi/zvlášť…). Povinnosti au-pair, či už nejakú pred tým mali. Či sa o deti stará ešte niekto – niektoré rodiny si najímajú zvlášť dievča zo zahraničia na učenie cudzieho jazyka…

Je možné, že hneď spomenú aj tvoje vreckové (Plat, ale u au-pair sa to nazýva vreckové. Niektorí sú na to hákliví.). Pokiaľ ti však o plate nepovedia hneď, počkaj na koniec kým sa na to spýtaš. Je to taká slušnosť…

Denná rutina rodiny

Od kedy do kedy sú deti v škole? Majú nejaké krúžky? Ako chodia do školy? Ako trávia víkendy? Očakávajú že budeš pracovať aj cez víkend? Školské prázdniny – dovolenka či práca navyše?

Ideálne je, keby ti rovno poslali denný rozpis. Pokiaľ ho ale nedostaneš, nič sa nedeje. Dôležité je mať aspoň nejakú predstavu ako vyzerá ich normálny týždeň.

Nakoľko sú deti samostatné?

Každé dieťa dospieva vlastným tempom. Krásny vek na ukážku je 11 rokov. Niektoré dievčatá sa stále hrajú s Barbie, iné začínajú riešiť chlapcov, maľovať sa… Jedno z mojich detí malo tiež 11 rokov a pri večeri som sa s ňou rozprávala o Francúzskej politike, Antickej literatúre a komunizme v Československu. Myslím, že nie som jediná ktorú to prekvapuje. Pýtaj sa na záujmy detí. Aj na to či a čo čítajú. Pomôže to. 😀

Očakávajú že deťom pomôžeš pri večernej hygiene? Pomáhajú / chcú pomáhať pri prestieraní stola? Majú nejaké povinnosti? (napríklad staršie či sa podieľajú na upratovaní- ako vysávanie a podobne.)

Jedlo

To, že každá krajina má iné stravovacie návyky hádam nemusím hovoriť. Ani to, že každá rodina tiež. Pravdepodobne ti povedia, že jedia tak normálne, ako všetci. Snaž sa zistiť čo konkrétne pod tým myslia, inak môžeš mať dooosť rozdielne očakávania od skutočnosti.

Držia diéty, úpravy stravy? (vegetariánstvo, vegánstvo, bez laktózy…) Tradičné jedlá u nich v krajine, ich postoj k nim (Jedia Francúzi slimákov?). Ako vyzerá klasický obed? 

Moja prvá rodina jedla pred každým jedlom ovocie a hlavný chod vyzeral viac ako príloha s prílohou, než klasické uvarené jedlo.

Miesto au-pair v rodine

Možno budeš ty tá prvá, ktorá začne tradíciu au-pair v ich rodine. Pokiaľ už mali nejaké au-pair pred tebou, je na mieste si na nich vypýtať kontakt. Niekedy ti to rodina aj sama ponúkne, aby si mala referenciu aj z iného uhla pohľadu.

Čo sa týka rodiny, môžeš sa spýtať ako berú au-pair. Drvivá väčšina povie ,,ako člena rodiny”. Ak povedia inak, dobre vedieť.

Očakávajú tvoju účasť na rodinných oslavách?
Aký majú deti vzťah k au-pair?

Keď zvládneš pohovor, čaká ťa výber tej správnej rodiny a odchod! Články budú čoskoro. Môžeš mi na seba nechať e-mail a ja ti napíšem, keď vyjdú von! 

(Visited 93 times, 1 visits today)

4 Comments

Ako na cestovanie bez nákladov a dobrovoľníctvo - Jašterka Menny · 24. júla 2018 at 13:29

[…] Dĺžka pobytu sa líši len od možností rodiny, a tých tvojich. Niekedy je to mesiac, inokedy rok. S rodinou si odporúčam dohodnúť Skype, pred podpísaním zmluvy a skontaktovať sa ideálne aj s ich starou au-pair. Pozri si, čo sa pýtať na prvom Skype pohovore s rodinou. […]

Dovolenka len so zubnou kefkou - Jašterka Menny · 13. septembra 2018 at 19:53

[…] Au-pair v zahraničí […]

Au-pair v zahraničí - čo napísať do prvej správy - Jašterka Menny · 27. júna 2019 at 20:32

[…] EDIT, pokračovanie:Príprava na pohovor. […]

Au-pair v zahraničí? Tu je návod, ako začať! (blog Jašterka Menny) · 2. augusta 2019 at 9:13

[…] Ak sa čo i len trošku pohrávaš s myšlienkou vycestovania do zahraničia ako opatrovateľka detí, prihlás sa do newslettera, aby ti neušlo pokračovanie procesu hľadanie práce, a sleduj ma na Instagrame, kde nájdeš každý deň mnoho inšpirácie zo sveta ekológie, dobrovoľníctva, produktivity a tak 😀 ! EDIT, pokračovanie: Čo napísať do prvej správy?Príprava na pohovor. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.