Čerstvo po 18-tich narodeninách, v treťom ročníku na strednej škole. vtedy som prvý krát šla pracovať ako au-pair do zahraničia. Strávila som šesť mesiacov vo Francúzsku, v rodine s dvomi dievčatami, no príležitostne som strážila aj ďalších 6 detí. Keď som si hľadala rodinu, bola som pravdepodobne ešte viac stratená ako ty teraz. Vedela som, že sú agentúry, ktoré po mne budú chcieť poplatky za nájdenie práce, ale im som sa chcela vyhnúť. Po prvom mesiaci neúspešného hľadania som dokonca jednu z agentúr kontaktovala, no odbili ma. Vraj mi nemôžu pomôcť, pokiaľ nemám ukončenú strednú školu. To ma namotivovalo ešte viac… Veď ja im ukážem, že to ide! Potom som objavila stránku Aupairworld, a už to šlo… O mesiac som odlietala k tej najlepšej rodinke, akú som si mohla priať.

Pokiaľ sa pohrávaš s myšlienkou vycestovania, alebo si len robíš prieskum o tvojich možnostiach, čítaj ďalej. Dozvieš sa, kde a kedy hľadať rodinu, či je práca s deťmi pre teba, povinnosti aj plat au-pair. A v budúcnosti oveľa viac!

Nemám skúsenosť s deťmi, zvládnem to?

Buď v pohode, väčšina z au-pair nemá skúsenosti. Alebo aspoň nie s cudzími deťmi. Úplne bude stačiť keď do profilu napíšeš, že si strážila 6 ročného bratranca, 11 ročnú sestru, vymýšľaš program deťom na rodinných oslavách… Čokoľvek takéhoto druhu ti pomôže.

No a pokiaľ máš z detí “strach”, tiež sa nemusíš báť. Určite si k sebe rýchlo nájdete cestu. Nikto neočakáva, že ich tam prídeš vychovávať a budeš ich nová mama. Veľa rodín berie au-pair ako člena rodiny, nie zamestnanca. Hovoria, že im ide o kultúrnu výmenu. Deti ti povedia čo chcú robiť, čo nechcú a prvé týždne budú nápomocné aj s tvojimi povinnosťami. Mne pomáhali hľadať suroviny na varenie, prekladali mi do jednoduchej francúzštiny a vymýšľali si program samé, aby som sa rýchlejšie zabehla.

Povinnosti a náplň práce

Je ťažké túto časť zovšeobecniť. Náplne práce sú rôzne, a záleží jedine na rodine, čo práve potrebuje. Nájdeš také, ktoré potrebujú najmä šoféra na vozenie detí do školy, iné kuchárku, pomoc pri upratovaní, veľkú sestru pre svoje deti alebo všetko dokopy. Samozrejme, čím viacej práce máš, tým viacej by ti mali zaplatiť.

Plat a počet pracovných hodín v jednotlivých krajinách

Prosím, maj na vedomí, že tieto údaje sú len orientačné. Líšia sa rodinu od rodiny a samozrejme záleží aj na regióne, v ktorom bývaš. V hlavnom meste ľudia majú iný príjem ako na vidieku na druhej strane krajiny, a tak aj tvoj príjem bude o čosi nižší.

Francúzsko

  • 30 hodín týždenne / 267-321€ za mesiac

Anglicko

  • 30 hodín týždenne / okolo 100€ na týždeň

Austrália

  • 30 hodín týždenne / 130-150€ na týždeň
  • (pracovná doba stanovená: 25-38 hodín )

USA

  • 45 hodín týždenne, no v jeden deň nemôžeš viac ako 10 hodín
  • 180€ na týždeň

Vybrala som tieto krajiny, pretože ich pokladám za najlákavejšie pre prácu au-pair. Zároveň je na nich pekne vidieť rozdielnosť krajín, čo sa týka financií. Ak chceš vedieť o týchto ale aj mnohých iných krajinách viac, prihlás sa do môjho newsletteru a ja ti napíšem, keď budú online!

Kde hľadať rodinu?

Existuje množstvo agentúr a organizácií, ktoré ti ponúkajú vycestovať do zahraničia ako au-pair, no väčšinou si za svoje služby pýtajú nemalý obnos peňazí. (najčastejšie som sa stretla od 200-300€). Čo keď ti poviem, že máš možnosť vycestovať rovnako bezpečne, rýchlo, do akejkoľvek krajiny, bez vstupných poplatkov a s ešte väčším výberom rodín? Pozor, nehovorím o známostiach ani rôznych FB skupinách.

Vlastne keď už sme pri tom… Neodporúčam ti hľadať si prácu v žiadnych skupinách typu *Au-pairs in France*. Poznám niekoľko dievčat, čo takto vycestovali a ani jedna z nich nemá za sebou dobrú skúsenosť, niektoré dokonca odišli predčasne. Zároveň však nevravím, že Aupairworld je jediná dobrá možnosť, a že je 100%-tný. Strávila som však niekoľko týždňov hľadaním alternatív k agentúram, čítaním referencií a skutočne vychádza najlepšie.

Aupairworld je niečo ako online agentúra, ktorá bezplatne prepája rodiny s budúcimi au-pair. Viac menej funguje na princípe online zoznamky. Vytvoríš si profil, pridáš niekoľko fotiek a môžeš začať oslovovať rodiny. Potom si dohodnete Skype call, aby ste sa aj “osobne” spoznali. Toto je veľmi (akože naozaj veľmi!) zostručnené, samotnému procesu sa budeme venovať neskôr v ďalších článkoch. Ak si sadnete, dohaduje sa ešte jeden Skype s deťmi a potom hurá na kúpu letenky a balenie kufrov!

Kedy začať hľadať?

Rodiny, ktoré hľadajú au-pair by som rozdelila do troch skupín: školské, prázdninové a celoročné, podľa toho, kedy potrebujú pomôcť. Rovnako tak by sa dali rozdeliť aj au-pair.

Ak hľadáš prácu na leto, odporúčam začať v januári, no s výberom finálnej rodiny nečakaj dlhšie ako do konca apríla. Potom už je väčšina rodín obsadených. Pokiaľ hľadáš na školský, alebo celý rok (5/6/10/12 mesiacov), s nástupom v septembri, tiež by si s tým nemala príliš dlho čakať. Rovnako by som odporučila pomaly začať v januári. Tieto termíny sú však tiež len odhady, samozrejme že sú rodiny, ktoré potrebujú pomôcť marec-jún a iné možné dátumy, ale tak ako som to spomínala vyššie, sú najčastejšie.

Ak sa čo i len trošku pohrávaš s myšlienkou vycestovania do zahraničia ako opatrovateľka detí, prihlás sa do newslettera, aby ti neušlo pokračovanie procesu hľadanie práce, a sleduj ma na Instagrame, kde nájdeš každý deň mnoho inšpirácie zo sveta ekológie, dobrovoľníctva, produktivity a tak 😀 !

EDIT, pokračovanie:
Čo napísať do prvej správy?
Príprava na pohovor.

Máš otázku, alebo doplnenie? Daj mi vedieť v komentári! 🙂

(Visited 198 times, 3 visits today)
Categories: Au-pair

6 Comments

Au-pair v zahraničí - čo napísať do prvej správy - Jašterka Menny · 16. mája 2019 at 20:15

[…] pravdepodobne už máš za sebou prvý krok, a to je prečítanie článku, ako si nájsť prácu v zahraničí (au-pair). Dnes sa pozrieme na to, čo napísať do prvej správy potencionálnej […]

Dokonalý výlet neexis... Tu je návod, ako ho dosiahnuť! - Jašterka Menny · 23. mája 2019 at 15:09

[…] aj:Ako cestovať zadarmo?Au-pair v zahraničí.Prírodná […]

Au-pair v zahraničí - príprava na prvý pohovor - Jašterka Menny · 22. júna 2019 at 10:43

[…] už vieš, ako začať pri hľadaní práce v zahraničí ako au-pair, aj čo napísať do prvej správy budúcej rodine. Však? Tak sa pozrime na to, čo ťa čaká […]

Koniec strednej, túlačky Ukrajinou, vyhoretie a život v Belgicku na vidieku · 9. júla 2019 at 12:51

[…] Paradoxne mi škola aj internát dali slobodu a dôveru. Slobodu v tvorbe, prejave a keď som sa naučila počítať hodiny, ktoré môžem vymeškať a neprepadnúť, tak aj v cestovaní. Pred rokom som totiž strávila šesť mesiacov prácou vo Francúzsku, a po tomto zážitku sa mi moc nechcelo sedieť v lavici. Keďže sa často pýtate, ako je to možné, tak: Mala som vybavené individuálne štúdium. V lete som spravila komisionálne skúšky zo 14 predmetov (vrátane telesnej!) a pokračovala do maturitného ročníka. No a tu si vieš prečítať, ako som si našla prácu v zahraničí. […]

Ako na cestovanie bez nákladov a dobrovoľníctvo - Jašterka Menny · 9. júla 2019 at 16:27

[…] Dĺžka pobytu sa líši len od možností rodiny, a tých tvojich. Niekedy je to mesiac, inokedy rok. S rodinou si odporúčam dohodnúť Skype, pred podpísaním zmluvy a skontaktovať sa ideálne aj s ich starou au-pair. Láka ťa to? Skvelé, pretože som pre teba spísala kompletný návod ako sa stať au-pair bez agentúry! […]

Sexuálne obťažovanie + čo robiť - Jašterka Menny · 12. júla 2019 at 21:01

[…] Kompletný návod na au-pair kdekoľvek vo svete a bez agentúry! […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.