ananas latka

Alternatívy bavlny – 2.časť

Prvá časť:

Prečo bavlna nie je ECO + Lyocell / Tencel, Konope

Alternatívy bavlny

ananas latka

Ananás

Piñatex je inovatívna prírodná textília vyrobená z ananásového listu, teda z prírodného odpadového produktu. Vytvára nízku spotrebu vody, nízky výrobný odpad a neobsahuje žiadne škodlivé chemické látky ani živočíšne produkty.

Vo svete sa ročne vyprodukuje až  13 miliónov ton odpadu pri pestovaní ananásov. Táto technológia spotrebuje na výrobu jedného metra štvorcového Piñatex-u 480 listov ananásu, alebo 16 plodov. Tkanina sa používa na výrobu tovaru vrátane topánok a kabeliek.

bambus látka

Bambus

Bambusové kefky, slamky, aj tričká? Bambus je pravdepodobne jedným z najlepšie udržateľných zdrojov na svete. Je rýchlo rastúci, odolný voči suchu a po zbere má nové výhonky presadzovania. To môže byť spracované za štyri až päť rokov, na rozdiel od tradičných tvrdých drevín.

Znižuje nadbytok dusíka a pomáha zmierňovať znečistenie vody. Nevyžaduje chemické pesticídy ani hnojivá. Jeho vlákno je mäkšie ako bavlna, je antibakteriálny a odvádza vlhkosť od pokožky.

Recyklovaný polyester

Vlákno je vyrobené z polyesterovej tkaniny a použitých plastových fliaš. Výsledkom recyklovania je až o 75% nižšia uhlíková stopa ako má čistý polyester.

vyžaduje až o 33-53% menej energie ako v prípade bežného polyesteru. Nie je to obrovský rozdiel? Existujú dve hlavné výhody tohto procesu:

Použitie väčšieho množstva recyklovaného polyesteru znižuje našu závislosť od ropy ako suroviny pre potreby tkanín.
Premiestňovanie PET fliaš pre tento proces znižuje skládkovanie, a tým aj menej kontaminácie pôdy, znečistenia ovzdušia a vody.
Ďalšou výhodou je, že odevy vyrobené z recyklovaného polyesteru sa môžu znovu a znovu recyklovať bez degregácie kvality, čo nám umožňuje minimalizovať plytvanie. To znamená, že výroba odevov by sa mohla potenciálne stať systémom uzavretej slučky, polyester by sa mohol navždy opätovne používať a recyklovať! Niečo, čo nemôžete povedať pre množstvo iných vlákien. Biologická odbúrateľnosť polyesteru môže byť skutočne dobrá vec, nie je to zlé!

Podporiť moju tvorbu môžeš zdieľaním, alebo ma virtuálne pozvi na kávu cez „buy me a coffee“. 💛

Zdieľať
Poslať
20% zľava na eko oblečenie
websupport affil

Môže ťa zaujímať: