Veľa krát som dostala otázku, ako je možné, že každá moja cesta je dobrodružstvo, a ako som sa k tomu vlastne dostala… Vždy som uprednostnila Airbnb pred hotelom, a Couchsurfing pred Airbnb. Až potom som sa dostala k dobrovoľníctvu v zahraničí. Bývanie u domácich má niečo, čo ti nedá žiaden allinclusive hotel s tobogánom priamo z tvojej izby. Spoznáš krajinu zvnútra, aj s jej zvykmi – ktoré sa líšia región od regiónu, a navštíviš miesta, ktoré nie sú napísané v žiadnom ,,whatt to do in…” článku. Možnosti som ti spísala v tomto článku. Potom sa stačí len zbaliť, ísť a byť vnímavý.
Intro (pre know-how choď nižšie)
Mala som 14 rokov, keď som našla v izbe nálepku, ktorú priniesla spolubývajúca z prednášky o dobrovoľníctve. Bola som nahnevaná, že u nás sa také nerobia. Deň nato, som im napísala mail, a dohodla si osobné stretnutie.
Po dlhšom presviedčaní ma prijali, no varovali ma, že budem mať problém si nájsť miesto na prácu, keďže všade chcú 18+. A tak aj bolo. Pár mesiacov po márnom hľadaní sme sa dohodli, že si spravíme vlastný projekt financovaný z grantu. Ja aj oni bez skúseností…
Negatívne skúsenosti s organizáciami ma sprevádzali až do osemnástich. ,,Je krásne, ako sa zaujímaš o okolie, snažíš sa robiť veci, ale….” Vždy mali ale. Raz si moc mladá, inokedy moc stará, chudá, nízka, divná, obyčajná, príliš aktívna, moc lenivá. Vždy niečo.
Dobrovoľníctvo mi v tomto dalo akúsi slobodu. Nesedela som doma, ale učila som sa v praxi. Na prvý pohľad zadarmo. No znalosti, skúsenosti, kontakty a riadky v životopise, aké som vďaka nemu získala, ti nedá žiadna škola. Nie, naozaj nedá.
Povedala by som, že som akási ,,medzigenerácia”. Kamaráti, len o pár rokov starší nemali možnosť sa zapájať do rôznych výmien a zahraničných školení, workshopov.  Tí, čo i len o dva roky mladší už majú všetko. Hlásila som sa na školenie práci s mládežou a neformálnom vzdelávaní. Ktoré by mi naozaj pomohli. Mala som dva týždne pred osemnástkou, a kvôli tomu som nebola prijatá. Napriek veľkému voľnému počtu miest. Nie, nebudeme robiť výnimky. O pol roka neskôr sa otvorilo také isté, dokonca aj v mojom meste. Pre 15 až 17 ročných. A takto je to vždy. Raz moc mladá, raz moc stará.
wwoof slovensko, somárik
Súhrn, prečo dobrovoľníctvo
Dobrovoľníctvo nie je len o venčení psov, chodení do starobincov alebo zachraňovaní detí v Afrike. Ako dobrovoľník vieš robiť takmer každú prácu – alebo aspoň jej zmenšeninu. Navyše, aj keď máš CVčko prázdne ako peňaženka pred výplatou, aspoň nejaká dobrovoľničina na festivale ti helpne.
– menšie obmedzenia v skúsenostiach a veku
– odmena v naturáliách (jedlo, ubytko)
– kontakty na nezaplatenie
– praktické skúsenosti
– efektívne využitie voľného času
– riadky v životopise

Európska dobrovoľnícka služba (klik)

Európska dobrovoľnícka služba (EDS, anglicky EVS) je 6 až 12 mesiacov dlhý dobrovoľnícky projekt. Jeho zameranie sa líši od každej krajiny, i od každej ponuky. Zaručene nájdeš aj niečo pre seba. Práca s mládežou, deťmi, učenie, kancelária, príroda, šport, umenie, médiá… Zúčastniť sa môžeš, ak máš 17-30 rokov.
Celý program je hradený z grantu Erasmus+. Čiže máš zaobstarané ubytko, stravu, kurz jazyka, poistenie, príspevok na cestu a vreckové. Takže nemusíš prakticky nič riešiť, len odpracovať pár hodín týždenne v krajine, ktorú si vyberieš, na poste, ktorý ťa bude baviť a napĺňať.
spolupráca

Workcamp (klik)

Narozdiel od EDS-ky, je jej zameranie menej rôznorodé, no na druhú stranu sa dajú ľahšie zvládať počas štúdia, prípadne aj počas práce. Trvajú 2 až 6 týždňov, a sú prevažne zamerané na verejnoprospešné aktivity – čistenie pláže, stavanie detského ihriska, obnova zrúcanín…

Pri týchto projektoch máš hradenú len stravu a ubytko, čiže poistenie a cesta ostáva tebe na starosť. Väčšina projektov je 18+ až neobmedzene, no nájdu sa aj pre teenagerov (najčastejšie do Nemecka), od 16 rokov.

Ďalší rozdiel medzi workcamp-ami a EDS sú destinácie. Zatiaľčo EDS je prevažne po Európe, Workcampy nájdeš po celom svete. Čo tak Mexiko, Kanada, Čína, Japonsko, či Uganda?

Všetky možnosti workcampov pozri TU.

wwoof slovenskoWWOOF (klik)

Práca na farmách – väčšinou malé, rodinné. Zameranie sa opäť líši od krajiny a každej farmy. Výroba syrov, strihanie a pasenie oviec, výroba vína, poľnohospodárstvo, dokonca aj stavba ekologického domu. Čokoľvek si predstavíš.
Nerada to volám organizáciou, pretože to nie je typický príklad. Zaplatíš členské 15€ na rok, a cestuješ a pracuješ koľko chceš a kedy chceš. Všetko si vybavuješ sama s konkrétnou farmou – čo je niekedy na príťaž, ale v konečnom dôsledku lepšie.
Na výber máš zo všetkého. Od zvierat, cez pole až po drevorubačstvo. Bývať môžeš v stane, v karavane či v izbe, ba dokonca aj na zámočku. Peňažnej odmeny sa nedočkáš, no o stravu a ubytko sa starať nemusíš.
Aj naše krajiny sú v tomto programe zapojené:
Česko: 40 fariem
Slovensko: 9 fariem
wwoof slovensko(zelená farba – vlastná stránka WWOOF / oranžová farba – wwoof Indipendents / sivá farba – zatiaľ neaktívne)

Je to taká kombinácia všetkých dobrovoľníckych projektov. Opäť sa platí jednorázový poplatok, a potom je na tebe, koľko a kam cestuješ. Máš síce zabezpečenú iba stravu a ubytko, no rodiny ťa rady zoberú na výlety po okolí, a z vlastnej skúsenosti viem, že už len pobyt v rozličných krajoch a rodinách, ti dá oveľa viac ako klasické dovolenky. Vieš, cestovanie nemusí byť iba o cool fotkách z pláže.

Práca v záchrannom centre pre divé zvieratá, pre morské živočíchy, cvičiť jógu na pláž (hej, tiež sa čudujem že to je náplň práce), záhradkárčenie, farmy…

dobrovoľníctvo v zahraničí

Au-pair (klik)

Zrejme si už narazila aj ty na tisíc ponúk au-pair v zahraničí. Sľubujú ti priateľstvá na celý život, párty každý víkend, a zarobené ,,ťažké prachy”. Určite nemaj prehnané očakávania. Byť au-pair je super, ale stále je to práca. Voľný čas je rozkúskovaný, a kamoši sa tiež hľadajú o čosi ťažšie – aspoň tí prví.

Pokiaľ sa dá, vybavujem si veci radšej sama, ako cez agentúru. Preto odporúčam túto stránku. Pre au-pair je úplne zadarmo, a spojí ťa s vierohodnými rodinami po celom svete. Akože fakt všade. Navyše organizujú webináre pre au-pair pred vycestovaním, ale aj pre tie, ktoré už sú v zahraničí, a potrebujú s niečím pomôcť.

Veľa dievčat chodí ako au-pair do zahraničia (hlavne do Anglicka) cez rôzne FB skupiny. Potom sa vrátia domov s negatívnou skúsenosťou, a veľa krát už za hranice nevycestujú. Aspoň nie za prácou. Umývajú riad, žehlia, perú, hrajú sa s deťmi, varia, robia slúžky… Ťažko povedať, či to nedostatkom komunikácie pred príchodom, alebo pofidérnosťou rodiny. Cez vyššie uvedenú stránku som však nepočula o nikom, kto by sa sťažoval.

Dĺžka pobytu sa líši len od možností rodiny, a tých tvojich. Niekedy je to mesiac, inokedy rok. S rodinou si odporúčam dohodnúť Skype, pred podpísaním zmluvy a skontaktovať sa ideálne aj s ich starou au-pair. Láka ťa to? Skvelé, pretože som pre teba spísala kompletný návod ako sa stať au-pair bez agentúry!
au-pair v zahraničí

Animátor voľného času

Práca dosť podobná ako au-pair. Ťažko povedať, či je náročnejšia, alebo naopak. Platovo tiež dosť podobné, možno o kúsok lepšie.
Stačí pred letom sledovať skupiny s brigádami na FB, prípadne Profesiu. Bývajú plné ponúk pre animátorov do hotelov… Tvojou náplňou práce bude tvoriť program pre hotelových hostí a ich deti, zúčastňovať sa na programe, komunikovať s nimi a zabezpečiť ich spokojnosť. Preto sú najčastejšie podmienky ovládať aspoň jeden cudzí jazyk na dobrej úrovni, mať vyšportovanú postavu a byť milá, usmievavá. Ideálne by bolo, ako pri každej práci, mať aspoň nejaké predchádzajúce skúsenosti.
Po pohovore ťa čaká animátorský kurz. Môžeš si ho spraviť kludne spraviť aj pred pohovorom, no každá agentúra trvá na tom, aby si prešiel aj tým ich. Pokiaľ už jeden máš, nevadí, môže sa to brať aspoň ako-taká skúsenosť. Ja ich mám 4, a ani jeden ma nenaučil, čo mi dala prax. No majú zmysel, a keď dochádzajú nápady, zachránia ma basic hry a tance zo školení.
Alternatíva: čašník, delegát…

dobrovoľníctvo v zahraničí

Ak by si mal/a akékoľvek ďalšie otázky, alebo chceš zdielať svoju skúsenosť, rada si to pozriem v komentároch! 🙂

Šťastnú cestu!


7 Comments

Spoznaj blogerky šetrné k prírode - Jašterka Menny · 3. septembra 2018 at 13:59

[…] Ako precestovať svet zadarmo […]

Dovolenka len so zubnou kefkou - Jašterka Menny · 13. septembra 2018 at 19:45

[…] Ako cestovať bez nákladov […]

Prečo spomaliť módu - Jašterka Menny · 7. marca 2019 at 10:29

[…] Ako na dobrovoľníctvo a prácu v zahraničí […]

Dokonalý výlet neexis... Tu je návod, ako ho dosiahnuť! - Jašterka Menny · 23. mája 2019 at 15:02

[…] aj:Ako cestovať zadarmo?Au-pair v zahraničí.Prírodná […]

Udržateľné cestovanie - čo to je a prečo je dôležité? (Jašterka Menny) · 28. mája 2019 at 19:18

[…] recenzií na konkrétnu stanicu. Alebo, ak ťa skutočne lákajú exotické zvieratá, zvažuj dobrovoľníctvo! Zážitok budeš mať ešte väčší a aj pomôžeš dobrej […]

Sexuálne obťažovanie + čo robiť - Jašterka Menny · 12. júla 2019 at 20:56

[…] Ako na cestovanie bez nákladov a dobrovoľníctvo v zahraničí? […]

Záchvat úzkosti? Rýchla a účinná prvá pomoc existuje! (bez liekov) · 3. augusta 2019 at 9:39

[…] Dobrovoľníctvo a práca v zahraničí – aj počas strednej školy! […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.